Nakupujeme vybavení

Ochrana zraku

Ano, ochrana zraku je nejdůležitějším kusem vybavení, protože hrát se dá v nouzi i bez zbraně, ale za žádných okolností bez brýlí.

Na trhu je celá řada typů a značek, tak jak si správně vybrat?
Sice by kvalitní airsoftové obchody neměly nabízet nekvalitní brýle (koneckonců zákazníci s vystřeleným okem se pravděpodobně nebudou pravidelně vracet na další nákupy), ale nejsnazší je podívat se na certifikace daného modelu. Nejčastější standardy jsou tyto:

  • ANSI Z87.1
  • MIL-PRF-31013
  • MIL-DTL-43511D

ANSI Z87.1 je takové minimum, který by hráč měl chtít. Ovšem pozor na jednu menší past. Pro airsoft je vhodné mít brýle, které vyhovují „high impact“ ratingu.
Takové brýle by měly mít označení symbolem plus. A to jak na skle, tak na nosníku – mělo by na nich tedy být uvedené „Z87+“. Můžou tam být i další písmena a čísla, typicky to bude kvůli zabarvení skla nebo UV ochraně.

MIL-PRF-31013 je další úroveň. Jak už název napovídá, jedná se o vojenskou normu, specificky z USA. Tento standard je lepší než Z87 a samozřejmě brýle, které splňují MIL-PRF-31013 zároveň splňují i Z87, takže typicky budou uvedeny oba standardy.

MIL-DTL-43511D je asi nejvyšší třída, která se dá ještě relativně normálně sehnat a takové brýle by měly zastavit projektil s energií až do zhruba 16 Joulů, což je zhruba 4x až 5x více než s čím se běžně hráč airsoftu setká.

Existuje i řada dalších standardů, například EN 166 nebo MIL-PRF-32432, ale výše zmíněné tři standardy jsou nejčastější a dá se podle nich nejlépe orientovat.
Dále doporučujeme brýle, které chrání oko i z boku nebo rovnou „full seal“, tedy brýle, které obepínají oči kompletně a jsou přímo na kůži (podobně jako lyžařské nebo plavecké brýle).

Někteří hráči používají brýle typu „mesh“. Standardní brýle mají totiž nepříjemnou tendenci se mlžit a někdo vymyslel jako alternativu pro airsoft brýle, které jsou v podstatě z perforovaného plechu. Občas se najde někdo kdo tyto brýle chválí, ale my je v dobré víře nemůžeme doporučit z důvodu vyšší šance na zranění – kulička se může o brýle roztříštit a částečně se tak dostat za brýle.

Ještě upozorňujeme na jeden problém – dioptrické brýle.
Dioptrické brýle nejsou dostačující pro airsoft a je tedy potřeba mít buď brýle, které podporují dioptrické vložky nebo používat kontaktní čočky pokud máte ochranné brýle, pod které se dioptrické nevlezou.
Zásah do dioptrických brýlí může být ještě horší než zásah přímo do oka – mají tendenci se tříštit a místo jedné kuličky se do oka zabodnou střepy z brýlí.

Rozhodně není potřeba kupovat značkové balistické brýle jako například ESS nebo Oakley. Člověk tím samozřejmě nic nezkazí, ale dá se sehnat dostačující ochrana očí i za výrazně nižší cenu.

Co si koupit dál?

Už jsme konečně pokryli základy – ochranu očí. A teď co dál…

Rukavice – airsoftová hřiště bývají často opuštěné budovy nebo části lesů. U nás v Ketkovicích je to přesně takto. Rukavice rozhodně nejsou špatná investice. Chrániče kloubů jsou taky dobré.

Kvalitní boty do terénu

Maska – Dostat airsoftovou kuličkou do zubů je nepříjemné a může způsobit i poškození právě na zubech. Zejména při boji na krátkou vzdálenost je doporučené mít obličejovou masku, která chrání zejména okolí úst.

Vesta nebo chest rig – postupně zjistíte, že nosit po kapsách pět zásobníků, plničku, reflexní vestu, mobil a dýmovnici není úplně praktické. Většina hráčů si eventuelně pořídí nějaký systém na nošení věcí. Ať už se jedná o vestu s imitacemi balistických plátů nebo nějaký chest rig, tento systém vám dodá na těle místo pro různé věci. Solidní alternativou je i battle belt – taktický opasek. I na ten se dají navěsit sumky.

Maskáče – dá se hrát i v obleku nebo kraťasích, ale maskovací vzor samozřejmě může hráči dodat výhodu v terénu. Zejména pak originální armádní maskáče jsou navíc celkem odolné pro airsoft.

Vysílačka – většinou není ani potřeba, ale na některých akcích se samozřejmě hodí. U nás v Airsoftparku Ketkovice například pro Command and Conquer mód. K vysílačce se pak hodí další doplňky jako PTT tlačítko a sluchátko s mikrofonem.

A spousta dalšího – sluchátka s příslechem, helma, kamera, hejkal (maskovací oblek) a hromadu dalších věcí najdete u různých hráčů. Podívejte se co uvidíte u ostatních a třeba se vám něco bude líbit.

A teď konečně k výběru první zbraně…