Teorie airsoftových zbraní
Tak a jsme u té zajímavější části. Ale zde je trh ještě rozmanitější – od manuálních plastových pistolí za pár stovek po realisticky vypadající zbraně za více než 20 tisíc korun.
V zásadě existuje několik druhů zbraní:
- Manuální zbraně
- Levné manuální pistole a pušky
- Brokovnice
- Odstřelovací pušky
- Elektrické zbraně
- Plynové zbraně
- HPA zbraně
Manuální zbraně jsou typicky nejlevnější a zároveň nejméně používané s výjimkou odstřelovacích pušek. Mají totiž jednu zásadní nevýhodu – po každém výstřelu je potřeba zbraň ručně natáhnout, což výrazně snižuje schopnost střílet rychle za sebou.
Levné manuální pistole a pušky prakticky téměř nikdo nepoužívá. Jde totiž o levné plastové airsoftky, které celkově moc nevydrží, mají nízký výkon a jednoduše se je nevyplatí kupovat na více než jako ozdobu.
Brokovnice občas někteří hráči používají zejména v budovách a zde se natahování často očekává podle reálné předlohy. Brokovnice mají typicky 3 hlavně a střílí 3 kuličky najednou.
Odstřelovací pušky jsou víceméně kategorie sama o sobě. Pro mnoho lidí je tento typ zbraně lákavý, ale doporučujeme nováčkům nezačínat s odstřelovací puškou a vybrat si spíše nějakou útočnou pušku nebo samopal, protože odstřelování v airsoftu je relativně náročná disciplína a navíc je zpočátku potřeba investovat více, protože většina pušek na trhu v základu není dostatečně výkonná a přesná a pro hráče by bylo pouze frustrující je používat.
Elektrické zbraně, také označované jako AEG, jsou asi nejrozšířenějších typem airsoftek u nás. Jsou vyráběny v celé řadě modelů, většinou dle reálné předlohy.
Může se jednat o ikonické zbraně jako M4 nebo AK, ale dají se sehnat i imitace zbraní z druhé světové války, kulomety, moderní samopaly nebo dokonce modely České Zbrojovky.
Elektrické zbraně jsou typicky jednoduché na údržbu a je k nim potřeba mít baterii, často schovanou v pažbě nebo předpažbí.
Drtivá většina elektrických zbraní nesimuluje zpětný pohyb záběru – je to výsada zbraní vyšší třídy ve světě elektrik.
Plynové zbraně jsou zajímavou volbou pro fajnšmekry, protože většina z nich má jednu zajímavou vychytávku – pohyb závěru jako u reálné zbraně. Tento systém se jmenuje Gas BlowBack, zkráceně GBB, a dodává zbrani realističnost.
Tyto zbraně jsou poháněny buď oxidem uhličitým v podobě malých bombiček nebo pomocí plynu jako je GreenGas (propan s příměsemi), často natlakovaný do samotných zásobníků zbraně. Jsou náročnější na údržbu a dražší na provoz než elektrické zbraně.
HPA zbraně rostou v popularitě, ale v porovnání s běžnými zbraněmi jsou velmi drahé. Tyto zbraně jsou upravené elektrické nebo plynové zbraně a pohání je stlačený vzduch uložený v tlakové lahvi (kterou musíte tahat u sebe).
Za tyto zbraně (a nutné příslušenství) dáte klidně i přes 20 tisíc korun, ale mají skvělou vlastnost – dá se u nich snadno regulovat výkon zbraně.
Ale co si teda vybrat?
Doporučujeme do začátku nějakou elektrickou zbraň, konkrétní model pak dle osobní preference a finančních možností. Obecně doporučujeme se ze začátku zaměřit na kvalitu provedení těla zbraně – například realistické a odolné materiály (kov vs. plast) a samozřejmě si nechat poradit v obchodě.
Zároveň si od obchodu nechte pohlídat výkon zbraně, zejména pokud byste si chtěli koupit nějaké SMG – u nás je pro povolení palby dávkou u samopalů potřeba mít výkon do 1,3 Joulu a je tedy možné, že by bylo potřeba nechat nainstalovat slabší pružinu.
Nicméně s nějakou M4 nebo Kalašnikovem, který se vám vizuálně líbí se v prvním roce hraní neztratíte.
K tomu je vhodné přidat nějakou kvalitnější baterii než od dodavatele zbraně a nabíječku, která ke zbraním ani nebývá balena. Rychloplnička zásobníků je v podstatě nutností a samozřejmě je potřeba mít čím střílet, tedy nakoupit kuličky.
A co upgrady?
Zpočátku pravděpodobně upgradovat zbraň nebude potřeba. Ano, možná nebudete na hraně povoleného výkonu na hřišti, ale to vůbec nevadí. Mnohem důležitější je taktika a obecně schopnost hrát než mít navíc tři desetiny Joule při výstřelu.
Pokud naznáte, že je upgrade potřeba tak jsou dvě možnosti – buď si upgrade nechat udělat profesionálem, ale za více peněz nebo svépomocí a pouze za cenu součástek.
Dále zde již upgrady nebudeme rozebírat, pouze vám dám jednu radu ze života:
Před cca 15 lety, když mnozí z nás začínali, tak jsme si koupili levnou zbraň, silnou pružinu, narvali ji do ní a říkali si jak je to super a jak nám to střílí daleko.
Mechabox po půl roce prasknul a bylo potřeba koupit kvalitnější. Navíc jsme ještě pořádně neřešili úsťovou rychlost, natož energii.
Ta rada je jednoduchá – pružina je víceméně to poslední co člověk chce v airsoftce měnit. Předtím je mnohem důležitější odladit věci jako vzduchotechniku a pružinu řešit až v samém závěru dle potřeby. A člověk pak často zjistí, že mu stačí slabší pružina a i tak bude zbraň podávat skvělý výkon.